K I L I M A N J A R O

                                                              „Koruna Afriky“
                                                  Nejvyšší hora Afriky
                                                  Jeden z největších vulkánů světa
                                                  Nejvyšší samostatně stojící hora na světě

Antilopy
Ptactvo
Buvoli
Kočkovité šelmy
Psovité šelmy
Sloni
Žirafy
Hroši
Nosorožci
Opice
Prasata
Zebry
Krokodýli

 

  MAPA OBLASTI

Pojeďte s námi!
Máme několikaleté zkušenosti s vypravováním vlastních zájezdů i organizováním zájezdů na zakázku.

 

KILIMANJARO

… A JEŠTĚ NĚCO MÁLO Z FLÓRY VÝCHODNÍ AFRIKY

"Většina místních dřevin má originální jména. Ve svahilštině téměř každá dřevina začíná písmenem m. Ke "zlámání" jazyka při výslovnosti mnohých dřevin přispěla následující souhláska za tímto písmenem. Zde jsou některé z krkolomných názvů dřevin: Mkambala, mbanga, mbembakofi, mgando, mfuranji, mtanga, msabu, mpepete, mbanko, mpande, mkomohoyo, mgude, mgongo, mromberombe a jiné. Potíže byly i v tom, že jiné kmeny nazývají tutéž dřevinu jiným jménem. Vědecký název pochopitelně neznali, tak bývalo někdy těžké se domluvit…"

Nejen na území východní Afriky, ale i v oblastech na jihu, se hojně vyskytují akácie - a to hned několik druhů. Jejich koruny dosahují od 10 do 35 metrů. Nejběžnějšími akáciemi jsou:
 
Akácie Kapinice zkroucená (Umbrella Thorn) - koruna dosahuje až 20 m, snadno se pozná podle ploché deštníkové koruny. Kůra je tmavě hnědá až tmavě šedá s dlouhými podélnými trhlinami. Listy jsou poměrně malé a dvakrát zpeřené. Typické jsou trny různých délek. Květenství je krémové, plody velmi malé a vývrtkovitě zkroucené. Zajímavostí u tohoto druhu akácií jsou velmi často rozežrané kmeny od termitů a larev brouků. Proto ho sloni mohou snadno pokácet, aby se dostali k listům.
 
Kapinice žlutá (Fever Tree Acacia) - velmi statným druhem akácie, dosahuje výšky až 25 m. Kůra stromu je charakteristicky hladká se žlutým až zelenožlutým pudrovitým povrchem. Trny jsou různě dlouhé a mají bílou barvu, dlouhé listy mají 2-9 párů menších lístků. Kvete žlutě, lusky jsou dlouhé a světlé hnědé. Tento druh roste v hluboko položených močálech - líhni komárů, přenášejících malárii.

PryšecV křovitých savanách a kamenitých místech se velmi často objevují pryšce. Mezi nejrozšířenější druh patří Pryšec obrovský (Candelabria Tree), dosahující výšky 10 až 15 m. Tento stromovitý pryšec má krátký kmen a hustou korunu, sukulentně vztyčené větve (mnohonásobně větvené, čtyř až pětihranné), na hranách párově uspořádané trny. Květy jsou žluté, často s červeným nádechem.
Zajímavé je, že když se poraní, vytéká z něj mléčná tekutina, která je jedovatá a způsobuje zarudnutí a puchýře na kůži. Pokud se dostane do očí, může způsobit přechodnou nebo též trvalou slepotu. Někteří obyvatelé z něj připravují jed na ryby - napustí jím trs trávy, dají ho do tůňky a během 15 minut se prý ryby objeví ochromené, ale ještě dýchající na hladině.
Jiným druhem pryšce je například Pryšec jedovatý (Desert Euphorbie), který je podstatně menší.

Poměrně vysokým stromem s kulovitou korunou ve výšce až 18 m, je Kigélie zpeřená (Sausage Tree), nazývaná též salámovým stromem. Charakteristické jsou plody visící na dlouhých stopkách, připomínající salámy (dlouhé až 1 m a těžké až 10 kg). Kůra stromu je většinou hladká a šedá. Listy jsou lichozpeřené s 3-5 páry lístečků vždy na konci větve. Kaštanově zbarvené květy se žlutými žilkami mají miskovitý tvar.
Roste převážně v nízkých polohách ve stromových savanách a na březích řek. Květy navštěvují netopýři a jedí je divoká i domácí zvířata. Nezralé plody jsou prý jedovaté, mají však být účinné proti syfilitidě a revmatimu. Pro člověka jsou i zralé plody nejedlé.

BaobabJedním z nemohutnějších stromů afrických savan, kdy obvody kmenů velkých exemplářů mohou dosahovat až 30 m, je Baobab prstnatý (Baobab Tree). Vyskytuje se na písčitých pláních, ve skalnatých krajích a mopanových lesích. Má hladkou kůru, avšak dosti boulovitou až bradavičnatou. Listy starých baobabů jsou dlanitě složené (s 5-7 lístky), u mladých baobabů nečleněné (tmavě zelené s krátkými chlupy). Květy jsou neobvykle velké, s voskově bílými korunními lístky. Plody mají tvrdý vejcovitý tvar šedozelené (šedožluté) barvy. Semena mají tvar fazole a hnědou barvu.
Africké příběhy tvrdí, že ďábel byl po stvoření světa tak rozzuřen božím dílem, že vytrhl nejnádhernější baobab a zasadil ho znovu do země obráceně, kořeny nahoru. Velké plody baobabu prstnatého jedí s oblibou paviáni. Radiokarbonové datování dokládá, že nejstarší dnes živé baobaby jsou starší více než 3000 let.

další  

 
Stránky provozuje CK Adventura, admin@adventura.cz
© Adventura 2006