K I L I M A N J A R O

                                                              „Koruna Afriky“
                                                  Nejvyšší hora Afriky
                                                  Jeden z největších vulkánů světa
                                                  Nejvyšší samostatně stojící hora na světě

Antilopy
Ptactvo
Buvoli
Kočkovité šelmy
Psovité šelmy
Sloni
Žirafy
Hroši
Nosorožci
Opice
Prasata
Zebry
Krokodýli

 

  MAPA OBLASTI

Pojeďte s námi!
Máme několikaleté zkušenosti s vypravováním vlastních zájezdů i organizováním zájezdů na zakázku.

 

KILIMANJARO

M O U N T   M E R U 

Se svými 4565 metry je Mount Meru druhou nejvyšší v Tanzanii. Je sice zastíněná svým mohutným a známějším sousedem Kilimandžárem, ale přesto je bohatě navštěvovaná turisty. Je to podivuhodná hora ve tvaru klasického vulkanického kužele se stěnami kráteru tvarovanými do gigantické podkovy. Dobrá přístupnost a výstup k vrcholu shrnuje zážitky z cesty přes travnaté pláně a bujný les v níže položených svazích až po dramatickou chůzi na hraně kráteru.

Slávek Suldovský - Propadlý kráter Mt. Meru První Evropan, který Mt. Meru zaměřil, byl německý objevitel Karl von der Decken, který oblast navštívil v roce 1862. Hora byla později popsána dalšími cestovateli. V roce 1887 Maďar Samuel Teleki se svým týmem pronikl hustým lesem v nižších svazích a dosáhl úrovně, kde stromy prořídly natolik, že mohl spatřit Kilimandžáro, na něž plánovali výstup v dalším průběhu expedice. První výstup až na vrchol Mt. Meru je pak připsán Carlu Uhligovi (1901) nebo Fritzi Jaegerovi (1904).

Jako většina hor v regionu, byla i Mt. Meru formována vulkanickou činností související s tvořením Velké příkopové prolákliny. Kruhová stěna byla zborcená některou z explozí a následující vulkanická aktivita vytvořila uvnitř kráteru kužel z popela. V posledních 100 letech bylo zaznamenáno několik menších erupcí, což značí, že hora není ještě zcela vyhaslá.

Slávek Suldovský - Kráter Mt. Meru Lidé kmene Warusha, kteří žili v této oblasti, považovali horu za svatou. Každý rok byl hoře obětován býk nebo ovce, aby byl zajištěn v nadcházející sezóně životodárný déšť. I když je pravděpodobné, že místní lidé navštěvovali les a dokonce i dno kráteru, není dokázáno, že někdo z nich dosáhl i vrcholku Mt. Meru.

Hora má kruhový základ a tvoří téměř přesný kužel. V nadmořské výšce 2000 m měří v průměru 20 km a odtud se svahy začínají prudce zvedat nad okolní pláně. Od výšky cca 2500 m je jedna strana zvenku zborcená a vrchol poloviny kopce je modelován jako obrovský půlměsíc nebo podkova ležící otevřenou stranou na východ s nejvyšším vrcholem na západě. Vnitřní svahy pod vrcholem padají přes 1500 metrů dolů, což je činí téměř nejdelšími svého druhu nejen v Africe, ale i na světě.

Mt. Meru je součástí Národního parku Arusha. Ten patří k vůbec nejmenším v Tanzanii, ale také k nejkrásnějším a nejzajímavějším. Už to by stačilo k tomu, abychom se sem vypravili. Pokud opomineme náš aklimatizační výstup, poskytne nám pobyt v NP Arusha zážitky z míst, která v sobě shrnují dominantní rysy tří daleko známějších NP v Tanzanii: Ngorongoro, Serengeti a Kilimandžáro - skvostnou řadu zvířat a rostlin. Hlavními rysy NP Arusha jsou kráter Ngurdoto (nazývaný též Malý Ngorongoro), jezero Momela a samotná Mt. Meru, které obklopují město Arusha ze severu.
Vzhledem k rozdílným nadmořským výškám uvnitř parku (od 1500 m do výše až 4500 m) a odlišné geologické struktuře, je zde několik vegetačních pásem, které podporují život odpovídajících zvířecích druhů. Kráter Ngurdoto je obklopen lesem, zatímco dno kráteru je bažinaté. Na západ odtud leží Malé Serengeti, rozsáhlá travnatá oblast a zároveň jediné místo, kde můžeme spatřit Zebru Burchellovu.
Jezero Momela, stejně jako většina jezer ve Velké propadlině, je mělké a zásadité a přitahuje velké množství druhů brodivých ptáků, zejména plameňáky. Jezera se plní převážně vodou z malých pramínků obsahujících rozdílné minerální složení. Každé jezero tak podporuje růst jiných vodních rostlin, které opět dají jezeru typickou barvu. Nakonec každé jezero hostí i jiné ptačí druhy.
Mt. Meru je kombinací hustého lesa a holých skal. Překypuje životem, ale je velmi těžké předpovědět, co uvidíte a kde. Přesto můžete doufat, že se vám ukáže zebra, dik-dik malý (antilopka), prase bradavičnaté, pavián, voduška (býložravec, kopytník), bahnivec (býložravec, kopytník), hroch, buvol, slon, hyena, mangusta (cibetkovitá šelma), kočkodan nebo gueréza. Při hodně velkém štěstí byste mohli okem zachytit i leoparda, ale nikoliv lvy, ti zde nežijí. Bohužel nosorožci byli již pytláky zcela vyhubeni.
Druhové zastoupení rostlin v horském lese je podobné jako na Kilimandžáru a severních svazích Mt. Kenya. Celkově je ale hora oproti druhým výrazně sušší.

I přes své nesčetné atraktivity zůstává Mt. Meru poměrně neznámou horou, zastíněna svou známější sousedkou Kilimandžárem, jejíž nižší svahy jsou pouze 40 km severovýchodně. Pro treking je ovšem toto nesmírná výhoda, protože nahoře potkáte jednu, dvě skupiny a jinak budete mít horu pouze pro sebe.

V současné době je jedinou výstupovou cestou na vrcholek Mt. Meru cesta nazývaná Momella. Je poměrně příkrá, ale ne příliš namáhavá. V poklidném tempu je průměrný čas na její zdolání 4 dny.

I když je Mt. Meru o dost nižší v porovnání s Kilimandžárem, nevyplácí se ho podceňovat. Nadmořská výška může být stále problémem, a proto není dobré na vrchol spěchat. Na druhou stranu, může být Mt. Meru skvělou přípravou pro výstup právě na Kilimandžáro. Napomáhá aklimatizaci a pohled z vrcholku Mt. Meru na rozlehlé pláně okolo Kilimandžára poskytuje inspiraci a tolik potřebnou motivaci pro výstup na nejvyšší horu Afriky.

další  

 
Stránky provozuje CK Adventura, admin@adventura.cz
© Adventura 2006