K I L I M A N J A R O

                                                              „Koruna Afriky“
                                                  Nejvyšší hora Afriky
                                                  Jeden z největších vulkánů světa
                                                  Nejvyšší samostatně stojící hora na světě

Antilopy
Ptactvo
Buvoli
Kočkovité šelmy
Psovité šelmy
Sloni
Žirafy
Hroši
Nosorožci
Opice
Prasata
Zebry
Krokodýli

 

  MAPA OBLASTI

Pojeďte s námi!
Máme několikaleté zkušenosti s vypravováním vlastních zájezdů i organizováním zájezdů na zakázku.

 

KILIMANJARO

M O U N T   K E N Y A 

Přibližně v centru Keni je vyvýšená oblast nazývána Středohoří. Mt. Kenya (5199 m), stojící uprostřed tohoto Středohoří dala název celému tomuto státu. Je často viditelná až z Nairobi, hlavního města Keni, které leží asi 130 km jižním směrem. Ze všech pohoří východní Afriky, je Mt. Kenya nejlepším místem, kde můžete najít rovníkové ledovcové vrcholky.

Stejně jako Kilimandžáro, byla i Mt. Kenya formována vulkanickou činností spojenou s vytvořením Velké příkopové propadliny (Great Rift Valley), avšak Mt. Kenya je o mnoho starší. Geologové věří, že bývala nejméně o 1500 metrů vyšší než je její současná výška 5199 m. Její snížení bylo způsobeno erozí ledovců. I přesto je Mt. Kenya nejvyšší horou v zemi a po Kilimandžáru druhou nejvyšší horou na africkém kontinentu. Patří také k druhé nejoblíbenější hoře, především pro vysokou kvalitu výstupových a trekingových cest.

K dosažení nejvyšších vrcholků Mt. Kenya - Batian (5199 m) a Nelion (5188 m) - je třeba znát horolezeckou techniku a být náležitě vybaven. Vrcholkem trekingovým je Lenana (4985 m), třetí nejvyšší bod celého pohoří.

Lidé kmene Kikuyu, kteří sídlili v této oblasti před 200 až 300 lety, zkultivovali úpatí hor a lovili v okolních lesích. Není však příliš pravděpodobné, že by se dostali přes vyvýšená vřesoviště. Důvodem byl především obrovský respekt a strach před bohem Ngai, údajně žijícím na vrcholu hory. Proto se lovení omezovalo vždy pouze na nižší svahy a domy byly stavěny s dveřmi vždy směrem k hoře jako znamení respektu. Kikuyským názvem hory bylo jméno "Kirinyaga", což v překladu znamená "Bílá" nebo také "Zářící hora". Současný název pochází ale pravděpodobně z jazyka sousedního kmene Kamba, který horu nazýval "Kee Nyaa", znamenající "Místo pštrosa". Černé a bílé pruhy skal a ledu na vrcholcích připomínaly pštrosí peří.

První Evropan, který tuto horu spatřil, byl v roce 1849 švýcarský misionář Ludwig Krapf. Byl kolegou Johanese Reimanna, který již dříve předtím spatřil Kilimandžáro. Nejvyšší vrcholek byl Evropanem poprvé pokořen v roce 1899, byl jím britský horolezec Halford Mackinder a jeho dva průvodci.

Mt. Kenya je obklopena hustým lesem, takže je třeba sledovat vyznačené cesty. Je jedinou horou v zemi, která má vrcholek pokrytý ledem po celý rok. Největším ledovcem je Lewis. Podle posledních údajů se zdá, že ledovce na Mt. Kenya začínají tát. Za posledních dvacet let několik ledovců dokonce zmizelo.

Výstupových cest na vrchol je mnoho, nejlepší je však použít okruhu, který spojuje a kombinuje několik cest a vyhoví potřebám každého.

další  

 
Stránky provozuje CK Adventura, admin@adventura.cz
© Adventura 2006